Týrský čili královský purpur

Týrský čili královský purpur
Látka obarvená purpurovým práškem. Autor: Wikipedia, GNU Free Documentation License 1.2

Purpur je barvivo nachové barvy. Nachová vznikne ve virtuální realitě smícháním červené s fialovou, ale v reálné realitě je to složitější. Tam totiž purpur vzniká ulovením a rozdrcením plže jménem ostranka jaderská. Tedy mnoha ostranek, což bylo dosti drahé už před vynálezem sociálního a zdravotního pojištění. Purpur byl vyhrazen šlechtě (odtud královský purpur, anglicky Imperial Purple). Dodnes nosí volitelé papeže „kardinálský purpur“. Kardinálská barva je sice červená, ale snad pro vzácnost kardinálů se hovoří o purpuru.

Dobývání purpuru je nejsnazší v přímořských státech, poněvadž ostranka žije ve slaných vodách Mare nostrum. Týr (dnes Súr) je městem v Libanonu, stojí zde přes tři tisíce let. Ostranku zde začali lovit asi pět set let před Kristem a díky této poměrně dlouhé tradici je místní produkt nejproslulejší.

Lovec musí hledat alespoň pět metrů hluboko, kde zhruba pěticentimetrová ostranka navrtává schránky ostatních měkkýšů a pak je vysává jako brčkem pomocí svého „chobotu“. Jak vidno, není třeba ostranku příliš litovat, také má své causy.

Schránka ostranky - Bolinus brandaris. Autor: H. Zell / Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Nyní to hlavní. Je pravý purpur stále drahý? Jeden gram Týrského purpuru stojí k 5.2.2023 2372 € bez DPH.

Pro srovnání: Nejlevnější skladová Škoda Fabia IV stojí 361 100 Kč. Jedná se o model 1,0 MPI 59 kW, který údajně váží 1146 Kg. To vychází na 3,17 Kč za gram Fabie, při aktuálním kurzu 1 Euro = 23,75 Kč tedy 0,13 € za gram.

2372/0,13 = 18246. Purpur vychází 18246 krát dráž než nejlevnější Fabia.

Nedodržování BOZP. Photo by Daniel Lincoln / Unsplash