Týrský čili královský purpur
Purpur je barvivo nachové barvy. Nachová vznikne ve virtuální realitě smícháním červené s fialovou, ale v reálné realitě je to složitější. Tam totiž purpur vzniká ulovením a rozdrcením plže jménem ostranka jaderská. Tedy mnoha ostranek, což bylo dosti drahé už před vynálezem sociálního a zdravotního pojištění. Purpur byl vyhrazen šlechtě (odtud královský purpur, anglicky Imperial Purple). Dodnes nosí volitelé papeže „kardinálský purpur“. Kardinálská barva je sice červená, ale snad pro vzácnost kardinálů se hovoří o purpuru.
Dobývání purpuru je nejsnazší v přímořských státech, poněvadž ostranka žije ve slaných vodách „Mare nostrum“. Týr (dnes Súr) je městem v Libanonu, stojí zde přes tři tisíce let. Ostranku zde začali lovit asi pět set let před Kristem a díky této poměrně dlouhé tradici je místní produkt nejproslulejší.
Lovec musí hledat alespoň pět metrů hluboko, kde zhruba pěticentimetrová ostranka navrtává schránky ostatních měkkýšů a pak je vysává jako brčkem pomocí svého „chobotu“. Jak vidno, není třeba ostranku příliš litovat, také má své causy.
Nyní to hlavní. Je pravý purpur stále drahý? Jeden gram Týrského purpuru stojí k 5.2.2023 2372 € bez DPH.
Pro srovnání: Nejlevnější skladová Škoda Fabia IV stojí 361 100 Kč. Jedná se o model 1,0 MPI 59 kW, který údajně váží 1146 Kg. To vychází na 3,17 Kč za gram Fabie, při aktuálním kurzu 1 Euro = 23,75 Kč tedy 0,13 € za gram.
2372/0,13 = 18246. Purpur vychází 18246 krát dráž než nejlevnější Fabia.